Радіо не може залишитися «аналоговим островом» – медіа-експерти обговорили перспективи впровадження цифрового радіомовлення

Перегляди: 3200
Додано: 2011-11-03 09:50:50 (E.v.g.)
Оновлено: 2018-12-17 19:41:36 (admin)

Остання частина міжнародної конференції  «Цифрове мовлення в Європі: правові, регуляторні та технічні аспекти» була присвячена обговоренню доволі нової для України теми – цифрового радіо. Експерти представили іноземний досвід впровадження цифрових технологій цього виду мовлення, розповіли про переваги цифрового радіо над аналоговим і назвали низку причин, через які це питання потребує нині посиленої уваги.

 

Із доповідями у цій сесії конференції виступили представник Європейської телерадіомовної спілки Майкл Мулане, генеральні директори швейцарської радіостанції нового формату «MXLAB AG» Самюель Вюєрмоз і Домінік Борн та директор Інтернет радіостанції «Молоде радіо» Станіслав Шумлянський.
 

Поки-що тема цифрового радіо серед українських спеціалістів не надто популярна. Значно більше уваги приділяється телебаченню, оскільки підписана міжнародна угода «Женева-2006», згідно з якою до 2015 року необхідно здійснити перехід на цифрове телебачення і, відповідно, повністю вимкнути аналогове.

 

Однак радіо також не повинне залишатися «за бортом» цифровізації. «Радіо не може залишатися «аналоговим островом» у цифровому медіапросторі. Цей тип мовлення також потрібно розвивати відповідно з технічним прогресом», – зазначає представник Європейської радіоспілки Майкл Мулане.

 

Експерти у своїх доповідях розповіли про переваги цифрового радіо над аналоговим. Позитивні сторони багато в чому збігаються з тими, що пропонує цифрове телебачення. Наприклад, більше інтерактивних функцій: окрім звуку, зможуть передаватися тексти, картинки та інші дані. Також цифрове радіо більш стійке до незначних перешкод сигналу. Як і в телебаченні, перехід дозволяє економити частотний ресурс, тобто у «цифрі» на одній частоті можливо розмістити більше станцій, ніж в аналоговому форматі. Однак існують і негативні сторони. Наприклад, якість звуку в аналогову FM-діапазоні значно вища, ніж у цифровому.

 

В медійних колах побутує і така думка, що радіо з часом втратить актуальність і невдовзі стане застарілою технологією. Фахівці під час конференції пояснили, чому ця думка хибна. По-перше, основна функція, яку нині мають виконувати медіа, полягає в тому, щоб забезпечувати аудиторію інформацією у найбільш зручному для неї вигляді. У багатьох життєвих ситуаціях аудіоконтент є більш прийнятним, наприклад під час прогулянки, за кермом автомобіля або на робочому місці, коли немає можливості сприймати письмовий текс чи картинку на екрані. По-друге, «радіо-майбутнього» значною мірою розширює свої технічні можливості. Аудіоконтент супроводжується і «картинкою», і стрічкою новин. Особливість радіо, як такої медіаплатформи, полягає в тому, що програми і передачі можна повною мірою сприймати й розуміти і без цього супроводу. Про третю причину, котра пояснює, чому радіо в сучасному світі не втрачає актуальності, розповів представник Європейської радіоспілки Майкл Мулане. Справа в тому, що радіо – важливий фактор збереження демократичності медіапростору. Радіосигнал значно складніше перекрити, ніж, скажімо, інтернет. Ілюструє це твердження експерт на прикладі Китаю, де за короткий час перекрили доступ до іноземного сегменту мережі інтернет. І, таким чином, у цій державі посилили цензуру.

 

Позиція стосовно впровадження цифрового радіо серед країн Європи неоднозначна. І Україна, своєю чергою, ще до кінця не визначилася, чи потрібно проводити масштабну цифровізацію радіопростору. У найближчі роки планується провести низку досліджень, які стануть основою для подальших рішень щодо розвитку цієї інформаційної сфери.

nrada.gov.ua/



Наші друзі та партнери:


<<
Ефірне телебачення та радіомовлення в Україні 2006-2024
>>