«Зеонбуд» запропонував ринку нові тарифи
З 1 серпня провайдер-монополіст зменшив ціни на свої послуги удвічі, а з 1 жовтня запроваджує нову систему знижок. Олександр Ільяшенко презентував нову структуру тарифу «Зеонбуду»
Провайдер чотирьох загальнонаціональних цифрових мультиплексів МХ-1, МХ-2, МХ-3, МХ-5 «Зеонбуд» запропонував мовникам нові ціни на послуги з розповсюдження цифрового сигналу та розкрив структуру тарифу. Нові умови «Зеонбуду» презентував член Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Олександр Ільяшенко на круглому столі державних регуляторів медійної сфери України, Польщі, Словаччини і Чехії, що відбувся 9 вересня в рамках медіафоруму Kiev Media Week.
10 серпня «Зеонбуд» надіслав мовникам, з яким у нього підписано угоди, пропозиції нових умов співпраці. Як ідеться в листах, з 1 серпня 2015 року удвічі зменшуються тарифи на послуги цифрового провайдера. Також вносяться зміни в порядок надання знижок до нових зменшених тарифів. У серпні і вересні мовникам надаватиметься знижка 12%. Починаючи із жовтня діятимуть диференційні знижки, залежно від загальної кількості задіяних у мережі каналів: якщо задіяні всі 32 загальнонаціональні покриття, знижка буде найбільшою - 42%.
За словами пана Ільяшенка, для загальнонаціональних мовників вартість поширення сигналу в мережі «Зеонбуду» на 142 передавачах з 1 серпня становить 960 тис. грн на місяць, з 1 жовтня - 710 тис. грн, а при повній оплаті всіх 32 місць у мультиплексах - 640 тис. грн.
Станом на 1 серпня в мультиплексах «Зеонбуду» фактично задіяно 29 місць із 32, оскільки з 2015 року припинили мовлення два загальнонаціональні канали - Xsport (ТОВ «Тотвельд») і БТБ (ТОВ «Банківське телебачення»), а в мультиплексі МХ-5 залишаються незадіяними 125 передавачів, на які Нацрада не визначила переможців у конкурсі на регіональне та місцеве мовлення.
У коментарі «Телекритиці» Олександр Ільяшенко зауважив, що для мовників, які погодилися оплачувати послуги за новими тарифами, «Зеонбуд» запропонує індивідуальні умови вирішення заборгованості, що склалася до 1 липня 2015 року. Це може бути і розстрочка, і реструктуризація, і списання боргів - усе залежить від індивідуальних умов і суми заборгованості.
За даними пана Ільяшенка, станом на 9 вересня «Зеонбуду» оплачують послуги 23 загальнонаціональні телеканали.
У структурі тарифу «Зеонбуду», яку презентував пан Ільяшенко, 55% становлять послуги Концерну радіомовлення, радіозв'язку і телебачення з обслуговування передавачів, 24% - послуги із доставки сигналу супутником, 4% - витрати на користування радіочастотним ресурсом, 14% - заробітна плата працівників, 4% - інші витрати. «Виходячи з цих витрат, рентабельність компанії "Зеонбуд" становить 4-9%», - зауважив член Нацради.
Нагадаємо, що з 2011 року тарифи «Зеонбуду» для мовників були незмінними. Повна вартість розповсюдження сигналу в мережі «Зеонбуду» зі 166 передавачів (з урахуванням ПДВ і без урахування знижок) для загальнонаціонального телеканалу становила близько 2,9 млн грн на місяць. Однак для сумлінних платників весь час діяла знижка 50%, тобто до 2014 року вартість послуг «Зеонбуду» для загальнонаціонального каналу становила близько 1,44 млн грн на місяць. У 2014 році після анексії Криму та захоплення частини веж на Донбасі кількість діючих передавачів «Зеонбуду» зменшилася до 142 у кожному з мультиплексів, тобто ціна для загальнонаціонального мовника знизилася приблизно до 1,3 млн грн на місяць.
Цікаво, що на офіційному сайті «Зеонбуду» досі розміщено старі тарифи. А жодної інформації про нові пропозиції для ринку немає.
Вочевидь, до перегляду тарифів «Зеонбуд» спонукали дві обставини. По-перше, з 2014 року «Зеонбуд» зіштовхнувся з масовою несплатою мовниками його послуг, унаслідок чого в самого провайдера виникла заборгованість перед Концерном РРТ за обслуговування передавачів. Суму заборгованостей компанія не розголошує. Із судового позову «Зеонбуду» до телеканалу Tonis відомо, що тільки один цей загальнонаціональний канал заборгував провайдеру понад 60 млн грн. Згодом «Зеонбуд» відкликав цей позов і подав у серпні новий на суму 20 млн грн, мотивувавши тим, що попередній спір уже вирішено.
Власне, через несплату послуг 1 квітня «Зеонбуд» вимкнув із цифрового ефіру 11 телеканалів, за що 11 червня отримав від Нацради попередження. Щоправда, 21 серпня Київський окружний адміністративний суд задовольнив позов «Зеонбуду» і скасував рішення Нацради про попередження за відключення телеканалів. Суд дійшов висновку, що провайдер діяв у відповідності до умов затвердженого Нацрадою типового договору з мовниками. Однак на засіданні Нацради 11 червня в. о. генерального директора компанії Ірина Аляб'єваоголосила, що «Зеонбуд» готовий переглянути свої тарифи.
По-друге, 18 червня Київський апеляційний адміністративний суд підтвердив розпорядження Антимонопольного комітету України стосовно визнання монопольного (домінуючого) становища провайдера цифрового ефірного телебачення ТОВ «Зеонбуд». Визнання «Зеонбуду» монополістом означає, що держава отримала право контролювати й регулювати його діяльність, у тому числі тарифи, якість послуг, умови їх надання. Услід за цим рішенням суду провайдер і представив нові тарифи.
За словами Олександра Ільяшенка, «Зеонбуд» готовий не тільки до зниження тарифів, а й до поліпшення покриття своєї мережі. «Компанія готова додатково розширити покриття одним мультиплексом щонайменше до 95% населення країни. Національна рада готова переглянути перелік каналів у цьому мультиплексі: там першочергово мають бути присутні канали суспільного мовлення і суспільно важливі телеканали», - повідомив він.
Цікаво, що раніше «Зеонбуд» відкидав будь-які закиди щодо недостатнього покриття своєї мережі та декларував, що його мультиплекси покривають 95% населення, хоча експерти скептично ставилися до таких оцінок. Достовірно виміряти реальне покриття цифровим сигналом можливо буде після затвердження стандарту DVB-T2 та методики проведення вимірювання зони охоплення цифровим сигналом. Очікується, що невдовзі за кошти Ради Європи таку методику нарешті буде розроблено і затверджено.